07 Eylül 2006

Atatürk ve Din Hakkında
Uzmanların Görüşü IDoğu Perinçek İşçi Partisi Genel Başkanı

Atatürk hiçbir görüşünü gizlememiş, el yazısıyla yazmıştır. 1930'ların lise 1, 2, 3 ve 4. sınıf tarih kitaplarında, el yazısıyla not tutmuş, din hakkındaki görüşlerinin kitapta yer almasını istemiştir. Medeni bilgileri kitabında da var bunlar. Özetle şunları söyler: 'Allah fikri, Mısır'da belli toplumsal süreçlerde ortaya çıktı. Kabilelerin allahları vardı. En son biri hâkim olunca kendi allahını kabul ettirdi ve siyasi süreçlerde allah fikri doğdu. Hazreti Muhammet, devrimciydi fakat Kuran, vahiy yoluyla gelmedi, kendi fikirlerinin ürünüydü.' Atatürk ders kitaplarında, doğanın üstünde hiçbir varlık olmadığını yazıyor.


Erdoğan Aydın,Yazar

Mustafa Kemal'in 'ateist' olduğunu düşünüyorum. 1930'lu yıllarda çıkan tarih dersi kitaplarında, Hazreti Muhammet için 'Döneminin önder kişiliğidir ve İslam'ı düzenlemiştir, Arap peygamberidir' denir. Kendisi bir yönetici olarak, her türlü dini ve şeriatçı yorumu tasfiyeye uğraşırken, dini sosyal kontrol mekanizması olarak korudu. Kişisel hayatında dine ait en küçük bir öğe bulunamaz. Kurtuluş Savaşı'nda ve sonrasında İslami basınçla karşı karşıyaydı. Kendi yoldaşları bile dindardı. Cumhuriyet'in organize edildiği süreçte, dindar olmadığı halde, onu dine sahip çıkar gibi gösterirler. 'Bizim dinimiz en ileri dindir' ifadesi buradan gelir.


2 yorum:

Adsız dedi ki...

hz muhammedin peygamberliğini kabule tmeyenler ateist oluyormuş. erdoğan aydın : D bakıcam bu isme. nasıl yazıyor öyle.

Adsız dedi ki...

kişisel hayatında dine dair birşey yokmuş. nerden biliyorsun. daha bus ayfada paylaşılan yazılar var, ve iç dünyasını mı biliyorsun ya. acayip bir isnanın bunu yazabilmesi. ben atatürkçü değilim hiç sempatizanı da değilim ama bu insanlar..